Przejdź do treści

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

Bezpieczny sen dziecka

Jak zadbać o bezpieczeństwo podczas snu? Co możesz zrobić dodatkowo, aby dziecko lepiej spało, a czego warto całkowicie unikać? Przeczytaj nasz poradnik i zagwarantuj bezpieczny sen dziecka od pierwszych dni narodzin.

Bardzo wiele czynników składa się na to, czy Twój maluch będzie bezpieczny w nocy. Pewnie na początku najlepiej byś się czuła, gdybyś mogła oglądać malucha całą noc i czuwać przy nim. Mamo, TY też musisz odpoczywać i mieć dużo sił.

Co to jest SIDS?

W pierwszych dniach życia dziecka istnieje duże ryzyko SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej. To właśnie dlatego rekomendowane jest ograniczenie niepotrzebnych elementów z łóżeczka dziecka, ale również nie używanie kołderki oraz poduszek. Całkowicie zgadzamy się z tymi rekomendacjami i je promujemy.

SIDS najczęściej występuje u dzieci w wieku od 3 tygodnia do 6 miesiąca życia

Czynniki ryzyka SIDS – nagłej śmierci łóżeczkowej

  • układanie niemowlęcia do snu w pozycji na brzuchu,
  • ekspozycja na składniki dymu tytoniowego (już od pierwszych miesięcy życia w łonie matki),
  • młody wiek matki – poniżej 19 roku życia,
  • powikłana ciąża (zakażenia, niedokrwistość, krwawienie),
  • przedwczesny poród i związana z nim niska masa urodzeniowa dziecka – poniżej 2500 gramów i poniżej 6 pkt. w skali Apgar (wcześniaki stanowią 20-30 procent umierających na SIDS dzieci),
  • przegrzewanie niemowlęcia, spowodowane np.: zbyt wysoką temperaturą powietrza w sypialni dziecka, zbyt ciepłym ubraniem i zbyt ciepłym okryciem podczas snu (kołderką),
  • nieprawidłowości w zakresie układu nerwowego dziecka,
  • infekcje u dziecka (np. dróg oddechowych, przewodu pokarmowego),
  • predyspozycje genetyczne.

Warto zwrócić uwagę, że nie ma bezpośredniej przyczyny powodującej SIDS, a czynniki nalezą do różnych grup i są bardzo zróżnicowane.

Bezpieczny sen dziecka inforgrafika

Niemowlę powinno spać na plecach

Najbezpieczniejsza pozycja do snu dziecka to leżenie na plecach. Wszystkie badania wyraźnie na to wskazują, dlatego układaj malucha właśnie w takiej pozycji.

Jeśli niemowlak bardzo dużo ulewa i boisz się, że mógłby się zakrztusić w nocy obróć jego główkę na bok

Sen w bujaczku, foteliku czy innym miejscu gdzie noworodek ma pozycję półsiedzącą może doprowadzić do spadku saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem. Dlatego staraj się kłaść do snu niemowlę na płaskiej powierzchni na pleckach.

Dzieci ułożone do snu na boku mogą się przypadkowo obrócić na brzuszek. Spanie na boku jest równie niebezpieczne jak spanie na brzuchu.

Materac powinien być twardy

Dobór odpowiedniego materaca ma również kluczowe znaczenie.

Jeśli materac jest miękki, a dziecko śpi na brzuszku, istnieje ryzyko wdychania przez nie dwutlenku węgla, który dziecko wydycha. Połączenie tych czynników: spadku poziomu tlenu, wzrostu Co2 oraz mocniejszego snu sprawia, że dziecku jest trudniej się wybudzić, aby przywrócić prawidłowe oddychanie.

Nie przykrywaj noworodka kołderką

W pierwszych miesiącach wybierz rożek albo śpiworek. To bezpieczeństwo snu oraz pewność, że główka dziecka nie zostanie przykryta w nocy.

Rożek niemowlęcy możesz wykorzystywać przez pierwsze tygodnie do ok. 3 miesiąca, warto wybrać rożek z naturalnych materiałów np. z lnu, w którym dziecko nie przegrzeje się. Następnie warto układać dziecko do snu w śpiworku.

Odpowiednia temperatura pokoju, w którym śpi dziecko

Zadbaj o odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu, która nocą nie powinna przekraczać 21 stopni Celsjusza, a najlepiej jakby wynosiła ok. 19 stopni.

Bardzo ważna jest również wysoka wilgotność powietrza w pomieszczeniu w którym śpi niemowlak.

Unikaj przegrzewania dziecka

Nie ubieraj go zbyt grubo na noc, a temperaturę ciała sprawdzaj zawsze na karku. Rączki lub stópki mogą wydawać się chłodniejsze. Przegrzewanie jest jednym z głównych ryzyka SIDS.

Do snu wystarczy dziecku pieluszka, śpioszki i rożek lub śpiworek.

Bezpieczny sen dziecka

Nie pal papierosów w ciąży, ani po porodzie

Nie pozwól też innym palić papierosów przy dziecku. Bierne palenie jest bardzo wysokim czynnikiem ryzyka SIDS.

Dotyczy to również alkoholu oraz innych używek jak narkotyków.

Opiekując się dzieckiem musisz być zawsze trzeźwy.

W łóżeczku powinien być TYLKO materac

Bez kołderki i kocyków

Bez wałków pozycjonujących

Bez maskotek i innych miękkich przedmiotów (np. flanelowych pieluszek)

Nie używaj ochraniaczy na łóżeczko do 4 miesiąca życia

Noworodek na pewno nie obije się o barierki łóżeczka, dlatego nie układaj ochraniaczy w łóżeczku jeśli nie są one tam potrzebne. Około 6 miesiąca życia, gdy dziecko jest już większe i zaczyna się przemieszczać w nocy ochraniacz może bezpiecznie znaleźć się w łóżeczku.

Wybierając niższy ochraniacz warkocz, gwarantujesz bezpieczny sen dziecka. Nie zabierasz tak dużej powierzchni dostępu powietrza jak w przypadku ochraniaczy panelowych.

Nie przykrywaj główki dziecka, nie ubieraj czapeczki na noc

Wszystkie przedmioty lub tekstylia w okolicy główki mogą spowodować, że dziecko nie będzie miało wystarczającej ilości tlenu.

Czapeczka, która ma zapewnić ciepło uniemożliwia termoregulację malucha, która w głównej mierze odbywa się przez głowę. Jeśli w pokoju nie ma przeciągów, nie ma potrzeby zakładania czapeczki na noc.

Bezpieczny sen dziecka

Wybierz osobne łóżeczko w sypialni rodziców

Wygoda karmienia podczas wspólnego spania wydaje się być bardzo kusząca. Mimo dużych plusów wspólnego spania, które przytaczana są bardzo często przez rodziców, istnieje bardzo duże ryzyka przykrycia dziecka ciężką kołdrą lub nawet własną ręką.

Nie kontrolujemy w pełni swojego ciała podczas snu, dlatego wspólne spanie nie jest bezpiecznym wyborem w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Jeśli masz na uwadze bezpieczny sen dziecka postaw go ponad swoją wygodę.

Łóżeczko możesz stać blisko Waszego łóżka, maluch który będzie słyszał Wasze oddechy będzie również lepiej kontrolował swój oddech i będzie również spokojniej spał.

Karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS

Udowodniono, że karmienie piersią zmniejsza ryzyko SIDS, dlatego jeśli możesz karm swojego maluszka do 6 miesiąca życia, zgodnie z zaleceniami Amerykańskiej Akademii Pediatrii.

W wpisie „Karmienie piersią – porady dla mam” znajdziesz cenne wskazówki jak przygotować się do karmienia i jak poradzić sobie w razie ewentualnych komplikacji.

Gdy niemowlę nie śpi, często układaj go na brzuszku

Nie jest to porada związana bezpośrednio z bezpiecznym snem dziecka, ale uważam że jest ona na tyle kluczowa, że warto również tutaj o niej przypomnieć.

Pozycja na brzuszku jest bardzo ważna do rozwoju malucha, dlatego jeśli tylko nie śpi i nie karmisz układaj noworodka na brzuszku – już od pierwszych dni.

Idealne miejsce do ćwiczeń na brzuchu to mata liść, która jest bezpieczną przestrzenią do rozwoju.

Podsumowując bezpieczny sen dziecka, noworodek powinien spać:

  1. W tym samym pokoju co rodzice (do ok. 6 miesiąca)
  2. Na plecach
  3. W pustym łóżeczku/kołysce
  4. W rożku/śpiworku
  5. Bez kołderki

Źródła:

  1. SIDS: The Latest Research on How Sleeping With Your Baby is Safe
  2. https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/11/30/profilaktyka-sids/
  3. https://wieluszki.pl/bezpieczny-sen-noworodka/

1 komentarz do “Bezpieczny sen dziecka”

  1. Dziękuję Ci za ten wyczerpujący i wartościowy wpis na temat bezpiecznego snu niemowląt. To niezwykle istotna kwestia, o której każdy rodzic powinien wiedzieć. Twój wpis dostarcza pełnej informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą rodzicom zadbać o komfort i bezpieczeństwo swoich maluszków podczas snu. Dzięki!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *