Żyjemy w czasach, gdy planujemy, ustawiamy cele, wkładamy wszystko w ramy czasowe. Najczęściej kobiety najpierw skupiają się na wykształceniu, później na karierze, następnie na znalezieniu odpowiedniego partnera, później są podróże, a dopiero na końcu macierzyństwo.
Niezależnie czy posiadamy bardzo rozwinięty instynkt macierzyński czy w ogóle go nie mamy, kolejność w 90% przypadków jest taka sama. Chyba, że przydarzy się wpadka, wtedy zaburza nam się ten utarty schemat.
W ten sposób kobiety rodzą pierwsze dziecko w wieku ok. 30 lat. W nomenklaturze szpitalnej kobieta rodząca po 35 roku życia określana jest jako staroródka. Przerażające!
Prawda jest taka, że z wiekiem maleje ilość komórek jajowych, ale rośnie tez nasza świadomość i doświadczenie którym będziemy mogli się dzielić z naszym potomstwem.
Nie namawiam Was do nieświadomego lub samotnego macierzyństwa, bo lata lecą, ale zwracam uwagę że odkładanie tego na wieczne później nie jest najlepszym wyborem. Nigdy nie będziemy w pełni gotowi, posiadali wystarczająco dużo pieniędzy, wystarczająco dużego domu i samochodu. Zawsze znajdzie się jakieś ale. Więc gdy odnaleźliście już drugą osobę, z którą chcecie przeżyć resztę życia i powiększyć swoją rodzinę nie czekajcie za długo.
Czy da się zaplanować macierzyństwo?
Teoretycznie możemy to zaplanować i bardzo dobrze jeśli świadomie podejmujemy tak ważną decyzję w naszym życiu. Jestem jak najbardziej za takim podejściem, szczególnie powinna być to decyzja dwojga ludzi, a nie tylko kobiety. Mimo, że to na barki kobiety spada poród i cała ciążą, to oboje rodziców wychowują dziecko i to powinna być ich wspólna decyzja.
Dlaczego tylko teoretycznie możemy zaplanować ciąże? Ponieważ praktycznie, bardzo często jak już zdobędziemy odpowiednie wykształcenie, osiągniemy sukces zawodowy, odwiedzimy wszystkie wymarzone miejsca podróżnicze, kupimy odpowiednio duże mieszkanie i będziemy zarabiać tyle, aby zapewnić naszemu dziecko najlepsze warunki do rozwoju, nasz organizm nie chce z nami współpracować. Nagle okazuje się, że nie możemy zajść w ciąże, że nasze założenia nie zostaną zrealizowane zgodnie z planem.
Powodów problemów zajścia w ciąże może być bardzo dużo, badania powinna przeprowadzić zarówno kobieta jak i mężczyzna. Musimy przeprowadzić dodatkowe badania, wybrać się do lekarza, polecam też jednoczesne konsultacje z dietetykiem. Problem może leżeć w hormonach, tabletkach antykoncepcyjnych, długotrwałych chorobach o których nie wiedziałyśmy lub po prostu w naszej głowie.
Pewnie nie raz słyszałyście historię jak to pary, które długo starały się o dzieci zaszły w ciąże na wakacjach, albo gdy środek ich życia został skierowany w zupełnie innym kierunku niż próby zajścia w ciąże. No właśnie te próby, planowanie, mierzenie temperatury, seksu ustawiony pod owulację… To wszystko powoduję, że w naszej głowie powstają pewne blokady nad którymi nie możemy zapanować.
Przygotowania do ciąży
Uważam, że podjęcie powiększenia rodziny powinno być świadomą i wspólną decyzją dwojga ludzi. Jednak zaplanowanie tego w ściśle określonych ramach czasowych nie jest już najlepszym pomysłem. Stres, napięcie i ogromna chęć zajścia w ciążę konkretnie w tym miesiącu nie spowodują nic dobrego w waszych związkach.
Dlatego podejmijmy decyzje o macierzyństwie, podejmijmy pierwsze kroki, ale nie planujmy dokładnej daty poczęcia w kalendarzu. Wtedy cała ta droga okaże się dużo przyjemniejsza.
Kluczowym jednak w przygotowaniach do ciąży jest dieta. Zmiany nasze i naszych partnerów w nawykach pokarmowych powinny nastąpić minimum rok wcześniej. Szczególnie jeśli prowadziliśmy wcześniej wyjątkowo niezdrowy tryb życia. Organizm musi mieć czas na porządny detox oraz na przyjęcie wartościowych składników odżywczych, które następnie przekażemy naszemu dziecku. Dotyczy to również mężczyzn!

Jak przygotować organizm do ciąży
- Wyeliminuj wszystkie używki: alkohol, papierosy, narkotyki
- Nie jedz przetworzonej żywności
- Pij min. 2 litry wody dziennie
- Zmień nawyki żywieniowe swoje i swojego partnera
- Jeżeli masz problemy z wagą skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem i przejdź na dietę
- Zażywaj 0,4 mg kwasu foliowego min. 6 miesięcy przed zajściem w ciąże
- Bądź aktywna fizycznie, codziennie!
- Odwiedź stomatologa i wylecz wszystkie zęby
- Zrób pakiet podstawowych badań (morfologia, glukoza, poziom witaminy D3) i zbadaj poziom hormonów tarczycy
- Postaraj się zredukować stres, znajdź nową pasję
Pewne elementy będziemy mogli wprowadzić bez problemu, inne nawyki i przyzwyczajenia, szczególnie używki i zmiany w diecie, bardzo ciężko będzie nam wyeliminować. Niestety jest to konieczne już na tym etapie, aby żadne szczątkowe ilości toksyn nie pozostały w naszym organiźmie. I tak i tak będziemy musieli to zrobić będąc w ciąży, nie uciekniemy od tego. Tak więc chęć powiększenia rodziny przyjmijcie jako kluczowy argument np. przy rzucaniu palenia. Mając konkretny cel dużo łatwiej jest nam go osiągnąć. Uwierzcie mi.
Przygotowania do ciąży mogą być tylko pretekstem do wprowadzenia zdrowych nawyków
powinniśmy się ich trzymać nie tylko w tym szczególnym okresie.
Problemy z zajściem w ciąże
Niestety, problemy z zajściem w ciąże mogą zdarzyć się każdemu, a najczęściej tym którzy konkretnie zaplanowali macierzyństwo w swoim życiu.
Po pierwsze nie stawiajmy wyroków, dajmy sobie rok czasu przed podjęciem leczenia. Oczywiście warto rozszerzyć badania u lekarza, ale nie mierzmy temperatury codziennie i nie sprawdzajmy owulacji co dwa dni, bo to może doprowadzić tylko do większego stresu i blokady psychicznej.
Bardzo często organizm potrzebuje więcej czasu na przygotowanie, szczególnie jeśli wcześniej zażywałyśmy tabletki antykoncepcyjne. Nie musi tak być, każdy organizm jest inny, ale bardzo często nierównowaga hormonalna jest powodem zajścia w ciąże.
Wyregulowanie gospodarki hormonalnej to bardzo ważny aspekt podczas przygotowań do macierzyństwa. Jeśli mamy problemy na tym podłożu, prawdopodobnie będziemy potrzebować więcej czasu.
Najważniejsze to unikanie stresu i zadbanie o spokój psychiczny. Jeśli czujecie bardzo duże napięcie i stres związany z trudnościami z powiększeniem rodzinny warto odwiedzić psychologa. Istnieją specjalne terapie dla par, dzięki którym nie tylko zmierzycie się z problemem, ale również zbliżycie się do siebie
Utrata ciąży
Temat przemilczany w naszej społeczności, ukrywany i nie poruszany nawet wśród kobiet. Niestety, poronienia zdarzają się bardzo często.
1 na 6 ciąż ulega poronieniu w pierwszych 12 tygodniach
1 na 50 w kolejnych 9 tygodniach
Statystyki są bardzo wysokie, sama nie zdawałam sobie wcześniej sprawy jak dużo kobiet zmaga się z problemem utraty nienarodzonego dziecka. Nie musimy się na to szykować, ale powinniśmy mieć świadomość, że mimo naszych największych starań i przygotowań, może wydarzyć się tak, e dojdzie do genetycznej wady, uszkodzenia płodu i obumarcia ciąży.
Jeśli dojdzie do takiej sytuacji nie powinniście zostawać z tym sami. Nie musicie sami się z tym mierzyć.