Będąc w szpitalu po porodzie Marii okazało się, że miałam bardzo dużo czasu na czytanie. Marysia spała, a ja jakoś nie mogłam spać. Położne śmiały się, że przeczytałam wszystkie dostępne materiały i książki, więc przyszedł już czas na odpoczynek. Zebrałam w szpitalu dla Was, świeżo upieczone mamy, porady. To porady dla mam, aby karmienie piersią było wyjątkową przygodą.
Jak często należy karmić piersią noworodka?
Noworodka należy karmić „na żądanie”, zwracając uwagę, aby przerwa pomiędzy karmieniami nie była dłuższa niż 3 h w ciągu dnia i 4 h w ciągu nocy. Przystawiamy maluszka naprzemiennie do piersi, minimum 10 minut do jednej.
Bardzo pomocne na początku jest notowanie godzin i czasu karmień. Można wykorzystać do tego tradycyjnie zeszyt albo aplikację w telefonie np. Baby Manager – Dziennik Dziecka.
W ciągu doby powinno być nie mniej niż 8 karmień. Wybierz pozycję dogodną dla Was obojga, ważny jest komfort zarówno dziecka jak i mamy.





Przystawiając malucha do piersi zwróć uwagę, żeby chwycił ok. 1,5-2 cm brodawki. Jeśli masz problemy z przystawieniem malucha skontaktuj się z certyfikowaną doradczynią laktacyjną (CDL), którą możesz znaleźć w szpitalu tuż po porodzie. Porady o tym jak przygotować się do karmienia piersią znajdziesz w tym ciekawym artykule.
Co zrobić, jeśli masz poranione brodawki?
Jeśli doszło do poranienia brodawek bardzo ważne jest, aby jak najczęściej wietrzyć rany. Znajdź miejsce w domu, gdzie swobodnie będziesz mogła spędzać czas bez stanika i wypoczywać podczas drzemek dziecka.
Staraj się przystawiać noworodka jak najgłębiej (chwyć dwoma palcami brodawkę, aby dziecko chwyciło jak najgłębiej). Bolące rany możesz smarować lanoliną lub bepathenem.
Co zrobić, jeśli masz nawał pokarmu?
Najczęściej między 2-6 dniem po porodzie dochodzi do nawału pokarmu w piersiach, czyli odczucia ich pełności, bolesności i ciężkości. Jeśli nie masz podwyższonej temperatury, a wypływu pokarmu jest prawidłowy nie musisz się niczego obawiać.
Aby sobie ulżyć możesz stosować zimne okłady pomiędzy karmieniami. Polecam użyć do tego termoforów dziecięcych z pestek wiśni. Takie termoforki wkładam do miseczki stanika, delikatnie chłodziły moje piersi, ale nie powodowały nieprzyjemnego bólu z zimna, jak bezpośrednie przykładanie lodu, a co ważniejsze nie powodowały mokrych plam.
Staraj się często przystawiać noworodka, a przed karmieniem odciągaj niewielka ilość pokarmu, aby zmiękczyć otoczki i ułatwić przystawienie. Możesz odciągać mleko ręcznie lub wykorzystać do tego magiczną buteleczkę, tzw. kolektor mleka.
Co zrobić jeśli masz za mało pokarmu?
Postaraj się przystawiać noworodka jak najczęściej, aby pobudzić laktację. Możesz pić suplementy z słodem jęczmiennym np. femaltiker, które również pobudzają laktację. Nie dopajaj i niedokarmiaj jeśli nie ma takiej potrzeby (kiedy jest potrzeba dokarmiania dziecka? Jeśli spada z wagi poniżej centyli, o czym poinformuje Cię położna podczas okresowych wizyt poporodowych).
Każda mama może wykarmić swoje dziecko.
MITEM jest, że małe piersi produkują mało pokarmu
Co to jest kryzys laktacyjny?
To przejściowy fizjologiczny stan, który najczęściej pojawia się w 3 tygodniu, 6 tygodniu, 3 miesiącu i 6 miesiącu życia dziecka i objawia się małą ilością pokarmu w stosunku do potrzeb dziecka.
Kryzys laktacyjny to czas, w którym będziesz musiała być bardzo cierpliwa i najlepiej, aby karmić dziecko często, tak jak w pierwszych dniach życia dziecka.
Czy używać smoczka podczas karmienia piersią?
Zaleca się, aby nie podawać smoczka do 6 tygodnia życia, aby nie zaburzyć odruchu ssania i karmienia piersią. Nie jestem przeciwniczką smoczków, ale uważam, że nie powinno się ich nadużywać, szczególnie na początku w tym najważniejszym momencie. Warto również odsmoczkować dziecko w odpowiednim momencie, przed pierwszym rokiem życia.
Jak długo karmić piersią?
Tak długo jak oboje, mama i dziecko, będą chcieli w ten sposób się karmić. Aktualne zalecenia mówią o karmieniu wyłącznie piersią przez minimum 6 miesięcy. Bez dopajania wodą i bez podawania dodatkowych posiłków.
To idealna teoria, sytuacja może być jednak inna w rzeczywistości. Maria będąc niemowlakiem miała bardzo silne alergie, które objawiały się m. in. bardzo silnym refluksem. Dlatego lekarze zdecydowali się na wcześniejsze rozpoczęcie rozszerzania diety oraz zagęszczanie pokarmu.
Gdy dziecko ma pół roku, zaczynamy wprowadzać nowe produkty do jego diety. Powoli, jeden produkt na 3 dni. W tym czasie nadal karmimy piersią, minimum 6 razy na dobę, z czego jedno z tych karmień jest nocą.

1xBet является очень известных на рынке. https://bet-promokod.ru/ Огромный выбор спортивных и киберспортивных событий, множество открытых линий, высочайшие коэффициенты. Также, БК имеет широкий функционал и одна из немногих дает возможность совершать ставки по специальным промокодам. Используя их, вы можете получить реальный денежный выигрыш, не внося абсолютно никаких средств. Фантастика? – Нет, Реальность Узнать актуальный промокод вы можете прямо сейчас, однако использовать его необходимо в соответствии с правилами и инструкциями, которые приведены ниже.