Przejdź do treści

Mata edukacyjna liść

Mata edukacyjna liść do ćwiczeń

Mata edukacyjna liść do pokoju dziecka

Mata edukacyjna liść to jeden z elementów wyprawki dla niemowlaka, na którą decydują się przyszli rodzice. Głównym celem zakupy maty edukacyjnej jest ćwiczenie z dzieckiem już od pierwszych chwil narodzenia dziecka.

Czy mata liść jest potrzebna dziecku? Do czego można ją wykorzystać? Po co kupić matę edukacyjną dla niemowlaka?

Na te oraz inne pytania znajdziecie odpowiedzi w poniższym artykule.

Czy mata edukacyjna liść jest potrzebna dziecku?

Tak! Mata do ćwiczeń potrzebna jest już od pierwszych dni narodzin. Ćwiczenie leżenia na brzuszku na twardym podłożu jest rekomendowane przez towarzystwo fizjoterapeutów.

Mata liść położona na ziemi izoluje dziecko od chłodu, zabezpiecza je przed zarazkami, a oddychająca bawełna jest bezpieczna dla skóry noworodków i alergików

Do czego można wykorzystać matę liść?

  1. Od pierwszych dni narodzin matę liść możesz wykorzystać jako matę edukacyjną do ćwiczeń na brzuchu noworodka.
  2. W późniejszym etapie mata może posłużyć jako mata do ćwiczeń z pałąkiem [baby gym].
  3. W kolejnych miesiącach życia dziecka mata liść to idealne miejsce do zabawy, szczególnie w takich miejscach jak tipi, baldachim, ale również ogród czy taras.

Miej pewność, że dziecko zawsze znajduje się na czystej i bezpiecznej przestrzeni, nawet w podróży!

Po co kopić matę edukacyjną dla noworodka?

Pierwsze ćwiczenia noworodka – leżenie na brzuchu

Fizjoterapeuci na całym świecie jednogłośnie zgadzają się, że leżenie na brzuchu noworodka powinno zostać wprowadzone w stały rytm ćwiczeń każdego dziecka.

Razem z odpowiednia pozycją do noszenia oraz umiejętnym przewijaniem dziecka jest jednym z kluczowych elementów rozwoju ruchowego dziecka.

Ćwiczenie leżenia na brzuszku powinno odbywać się na twardej powierzchni takim jak mata edukacyjna liść. Kładzenie dziecka na łóżku lub na kanapie w tej pozycji nie pozwala na przyjęcie pozycji podporu i aktywne odpychanie się rączkami malucha od podłoża.

Mata edukacyjna liść jest dedykowanym miejscem do ćwiczeń, które możesz zabrać do każdego miejsca w swoim domu ale również w każdą podróż.

Dlaczego kładzenie dziecka na brzuchu jest ważne

Dziecko, które od pierwszych chwil życia może ćwiczyć swój rozwój na macie lepiej i pewniej podnosi główkę, szybciej też przyjmuje pozycję do obrotów, lepiej kontroluje siad oraz kolejne umiejętności motoryczne.

Leżenie na brzuszku sprzyja również perystaltyce jelit, dlatego taka pozycja może pomóc maluchowi podczas uciążliwych kolek niemowlęcych.

Układając dziecko na macie edukacyjnej liść mamy bardzo szybką możliwość wyprania maty i zapewnieniu higienicznej przestrzeni do dalszych ćwiczeń. Jest to szczególnie ważne na początku drogi, gdy niemowlaki często ulewają.

Jak ułożyć dziecko w odpowiedniej pozycji podczas leżenia na brzuchu?

Wystarczą 3 proste kroki, aby maluch przyjął odpowiednią pozycję podczas ćwiczenia leżenia na brzuchu:

  1. Wysunięcie łokci przed barki lub ułożenie ich dokładnie pod barkami
  2. Przytrzymanie pupy przy podłożu
  3. Noszenie dziecka na rękach brzuchem do podłoża

Jeżeli dziecko nie lubi pozycji lezącej, a bardzo często może się tak zdarzyć, ćwiczenia możemy rozpocząć od noszenia dziecku na przed ramieniu twarzą do dołu. Starajmy się proponować pozycję leżącą tak często jak się da w ciągu dnia, w krótszych seriach, zamiast jednej długiej sesji ćwiczeń.

W obraniu odpowiedniej pozycji kluczowe jest twarde podłoże takie jak mata edukacyjna liść na podłodze.

Co zrobić jeśli dziecko nie chce leżeć na brzuchu?

Na pewno nie możemy go zmuszać do ćwiczeń. Możemy za to mu pomóc zachęcając go do tej formy ćwiczeń np. poprzez:

  • siadanie przed dzieckiem i rozmową z nim/zabawą/śmiesznymi minkami
  • ułożenie kart kontrastowych przed oczami dziecka
  • położenie dziecka na brzuchu na swoich kolanach
  • noszenie dziecka na ręce główką skierowaną do podłogi
  • położenie noworodka na brzuchu na swojej klatce piersiowej w kontakcie skóra do skóry

Spróbuj różnych metod jednocześnie zachęcając malucha do polubienia tych ćwiczeń. Każdego dnia będzie coraz lepiej i dłużej utrzymywał się w tej pozycji. Ćwiczenia czynią mistrza!

Posiadając dedykowane miejsce do ćwiczeń – matę edukacyjną liść – wprowadzasz rytuał oraz przyzwyczajasz dziecko do jednego otoczenia. Po kilku próbach będzie pozytywnie kojarzyć to miejsce, a Ty zdobędziesz większą motywację do ćwiczeń. Gdy tylko spojrzysz na matę liść, przypomnisz sobie o ćwiczeniach na brzuszku.

Mata edukacyjna liść do ćwiczeń

Dziecko nie powinno spać na brzuchu!

Jest to pozycja jak najbardziej zalecana podczas aktywności w ciągu dnia, pod czujnym okiem rodziców. Spanie na brzuchu jest głównym czynnikiem powodującym zwiększenie ryzyka SIDS (nagłej śmierci łóżeczkowej), co udowodnione została niejednokrotnie podczas badań naukowych

Źródła:

  1. https://fizjobobath.pl/lezenie-dziecka-na-brzuchu/
  2. The Effects of Prone Positioning on the Quality and Acquisition of Developmental Milestones in Four-Month-Old Infants Dudek-Shriber, Linda EdD, OTR/L; Zelazny, Susan MS, OTR/L Pediatric Physical Therapy: April 2007 – Volume 19 – Issue 1 – p 48-55
  3. Mildred J, Beard K, Dallwitz A, Unwin J. Play position is influenced by knowledge of SIDS sleep position recommendations. J Paediatr Child Health 1995;31:499–502.
  4. Davis BE, Moon RY, Sachs HC, et al. Effects of sleep position on infant motor development. Pediatrics. 1998;102:1135–114
  5. Salls JS, Silverman LN, Gatty CM. The relationship of infant sleep and play positioning to motor milestone achievement. Am J Occup Ther. 2002;56:577–580
  6. Jantz JW, Blosser CD, Fruechting LA. A motor milestone change noted with a change in sleep position. Arch Pediatr Adolesc Med. 1997;151:565–568.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *