Ochraniacz warkocz do łóżeczka dziecka
Łóżeczko niemowlęce z drewnianymi szczebelkami to najczęściej wybierane miejsce do snu w pierwszych latach życia dziecka. Szykując wyprawkę na pewno zwracasz uwagę na dobrej jakości materac. Warto wybrać dobrej jakości dodatki takie jak ochraniacz warkocz do łóżeczka. Czy ochraniacz w łóżeczku jest bezpieczny? Kiedy można umieścić w łóżeczku ochraniacz warkocz?
Na te oraz inne pytanie, o tak często dyskusyjnym temacie jakim jest ochraniacz warkocz, znajdziesz odpowiedzi w tym artykule.
- Do czego służy ochraniacz warkocz do łóżeczka?
- Kiedy można stosować ochraniacz warkocz w łóżeczku?
- Jakie są rodzaje ochraniaczy, oprócz ochraniacza warkocza?
- Dlaczego wiele osób odradza ochraniacze w łóżeczkach?
- Jak długo dziecko będzie korzystać z ochraniacza?
- Czy ochraniacz warkocz można wyprać w pralce w domu?
Pośród mam i przyszłych mam krążą dwie różne opinie o przygotowaniu wyprawki do łóżeczka dla dziecka. Dwie skrajne opinie, które według mnie nie są całkowicie prawdziwe.
- Łóżeczko dziecka musi być całkowicie puste
- W łóżeczku dziecka znajduje się od razu cała wyprawka
Przeanalizujmy wszystkie aspekty dotyczące ochraniaczy, mam nadzieję, że pomoże Wam to podjąć decyzję jakie elementy wyprawki pojawią się w łóżeczku Waszego dziecka oraz kiedy się ono pojawią.
Do czego służy ochraniacz warkocz w łóżeczku?
Ochraniacz, który umieszczamy w łóżeczku dziecka ma na celu ochronę malucha przed uderzeniami w drewniane szczebelki. Bardzo często nóżka lub rączka dziecka w trakcie snu znajdzie się pomiędzy szczebelkami, przez co maluszek może wybudzić się uderzając się podczas zmiany pozycji podczas snu.
To nic przyjemnego, sami nie chcielibyśmy tak uderzyć się w nocy. Maluchy bardzo często poruszają się i wędrują, szczególnie te starsze.
Ochraniacz warkocz tworzy również przytulną przestrzeń i zabezpiecza dziecko w łóżeczku przed przeciągami.
Kolejnym aspektem jest wystrój wnętrza, jest to dla niektórych kluczowy, a dla innych mniej ważny aspekt. Jednak ochraniacz warkocz jest niezwykle urokliwy i jest również elementem dekoracyjnym w pokoju dziecka.
Ochraniacz warkocz w dużym łóżku rodziców
Warkocz zabezpiecza również przestrzeń pomiędzy łóżkiem a ścianą jeśli nie używacie łóżeczka, a śpicie wspólnie z dzieckiem. Bardzo często ta przestrzeń to miejsce gdzie dziecko może wpaść nóżką lub rączką. Ściana jest też najczęściej zimna, dlatego zamiast upychać w to miejsce kołdrę możemy wykorzystać ochraniacz warkocz.
Kiedy można stosować ochraniacz warkocz w łóżeczku?
Jest to bardzo ważne pytanie, o którym wielu przeciwników zapomina powiedzieć podczas wydawania swoich opinii, o negatywnym wpływie ochraniacza w łóżeczku dziecka.
Ochraniacz warkocz zalecamy umieścić w łóżeczku starszego dziecka, które ukończy min. 6 miesięcy.
Dopiero wtedy jest on tak naprawdę potrzebny, ponieważ wcześniej nasz maluch jest jeszcze za malutki, aby jego nóżki utknęły gdzieś pomiędzy szczebelkami.
Zagrożenia wynikające z umieszczania ochraniaczy w łóżeczku?
Pierwsze i najbardziej trudne w konsekwencjach to ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Powinniśmy o tym głośno mówić i rozprzestrzeniać te informacje w jak najszerszym gronie.
W pierwszych dniach życia dziecka istnieje duże ryzyko SIDS, czyli śmierci łóżeczkowej. To właśnie dlatego rekomendowane jest ograniczenie niepotrzebnych elementów z łóżeczka dziecka, ale również nie używanie kołderki oraz poduszek. Całkowicie zgadzamy się z tymi rekomendacjami i je promujemy.
SIDS najczęściej występuje u dzieci w wieku od 3 tygodnia do 6 miesiąca życia
Czynniki ryzyka SIDS – nagłej śmierci łóżeczkowej
- układanie niemowlęcia do snu w pozycji na brzuchu,
- ekspozycja na składniki dymu tytoniowego (już od pierwszych miesięcy życia w łonie matki),
- młody wiek matki – poniżej 19 roku życia,
- powikłana ciąża (zakażenia, niedokrwistość, krwawienie),
- przedwczesny poród i związana z nim niska masa urodzeniowa dziecka – poniżej 2500 gramów i poniżej 6 pkt. w skali Apgar (wcześniaki stanowią 20-30 procent umierających na SIDS dzieci),
- przegrzewanie niemowlęcia, spowodowane np.: zbyt wysoką temperaturą powietrza w sypialni dziecka, zbyt ciepłym ubraniem i zbyt ciepłym okryciem podczas snu (kołderką),
- nieprawidłowości w zakresie układu nerwowego dziecka,
- infekcje u dziecka (np. dróg oddechowych, przewodu pokarmowego),
- predyspozycje genetyczne.
Warto zwrócić uwagę, że nie ma bezpośredniej przyczyny powodującej SIDS, a czynniki nalezą do różnych grup i są bardzo zróżnicowane.
Podsumowując, noworodek powinien spać:
- W tym samym pokoju co rodzice (do ok. 6 miesiąca)
- Na plecach
- W pustym łóżeczku/kołysce
- W rożku/śpiworku
- Bez kołderki
Jakie są rodzaje ochraniaczy, oprócz ochraniacza warkocza?
Na rynku dostępnych jest wiele różnych zabezpieczeń do łóżeczka dla dzieci. Oprócz bardzo popularnych ochraniaczy warkocz, które podbiły rynek w ostatnich czasach popularne są również ochraniacze panelowe.
Ochraniacze panelowe do łóżeczka
Panele z materiału przywiązujemy troczkami do barierek łóżeczka, osłaniając je i zabezpieczając malucha przed uderzeniami.
Jakie są różnice pomiędzy ochraniaczem warkoczem, a ochraniaczami panelowymi?
- ochraniacz warkocz jest gruby i dziecko nie uderzy się bezpośrednio w drewno; panele są cieńsze, dlatego podczas uderzenia dziecko mimo wszystko odczuwa ból i może się wybudzić
- ochraniacz warkocz jest niższy i zapewnia większy dostęp do łóżeczka niż panele
- panele mocowane na sznureczkach mogą się zsuwać z szczebelków, przez co nie wyglądają juz tak estetycznie (w łóżeczku, w którym obniżymy poziom do samej ziemi)
- ochraniacz warkocz można wykorzystać do zabezpieczenia większego łóżka np. pomiędzy materacem, a ścianą; uformować z niego poduchę lub wykorzystać w inny sposób, gdy dziecko wyrośnie już z łóżeczka szczebelkowego
Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie możesz kupić ochraniacz warkocz uszyty z weluru o najwyższej zawartości bawełny (aż 90%) oraz wypełnionego antyalergicznym wypełnieniem 1 klasy.
-
Produkt w promocjiOchraniacz warkocz szary69,00 zł – 269,00 zł z VAT
Dlaczego wiele osób odradza ochraniacze w łóżeczkach?
Wielu przeciwników ochraniaczy w łóżeczkach to osoby, które maja na myśli noworodki (czyli dzieci w wieku do 4 tygodni) lub wczesne niemowlaki (od 4 tygodnia do 6 miesiąca życia). To czego się obawiają to wcześniej wspomniany SIDS, czyli nagła śmierć łóżeczkowa. Istnieje obawa, że dziecko przyciśnie główkę do ochraniacza i nie będzie mogło złapać oddechu.
W przypadku noworodków, które jeszcze nie potrafią kontrolować w pełni swojego ciała istnieje takie ryzyko. Tak samo nie powinniśmy przykrywać główki pieluszką, co jest bardzo często stosowane, ponieważ dziecko szybciej zasypia w ten sposób.
Nie rekomendujemy używania ochraniaczy w łóżeczku do 6 miesiąca życia.
Marysia do ok. 3 miesiąca życia spała w kołysce, tuż obok naszego łózka. Nie było w niej żadnych ozdób, ani ochraniaczy.
Maria do 3 miesiąca życia spała w rożku – brak ryzyka przykrycia głowi kołderką
Myśląc o takich maluchach, ochraniacz do łóżeczka jeszcze do niczego nie będzie nam potrzebny. Rekomendujemy, aby umieścić go w łóżeczku ok. 6 miesiąca życia. To moment kiedy staje się on rzeczywiście przydatny i nie jest już żadnym ryzykiem.
Jak długo dziecko będzie korzystać z ochraniacza?
Wybierając zwykły ochraniacz panelowy nasz maluch będzie korzystał z niego do czasu, aż będzie spał w łóżeczku szczebelkowym. Już w momencie obniżenia łóżeczka do dolnego poziomu
(ok. 9-12 miesiąc, gdy dziecko wstaje) ochraniacze panelowe będą zjeżdżać, gdyż są zaczepione w połowie szczebelka.
Ochraniacz warkocz służy nam zdecydowanie dłużej:
- od ok. 6 do ok. 12 miesiąca – na górnym poziomie łóżeczka szczebelkowego
- od ok. 12 miesiąca do 2-3 lat – na dolnym poziomie łóżeczka szczebelkowego
- od ok. 2-3 lat do 6-8 roku życia – jako zabezpieczenie materaca od ściany większego łóżeczka
Później, możemy wykorzystać ochraniacz jako zabezpieczanie pod drzwiami od przeciągów lub uformować z niego poduszkę (zobacz instrukcję zaplecenia poduszki).

Czy ochraniacz warkocz można wyprać w pralce w domu?
Tak, ochraniacz możesz wyprać w domu, nie oddając go do pralni, a jednocześnie nie narażając się na dodatkowe koszta.
W zależności od wybranej długości oraz od wielkości pralki, która posiadacie w domu większość ochraniaczy wypierzesz bez żadnego porblemu.
W przypadku dłuższych modeli lub mniejszych pralek możesz spokojnie rozpleść warkocz, otrzymując 3 części. Każda z nich zmieści się w pralce i możesz ją dokładnie wyprać. Jest to bardzo duży plus, ponieważ większość z dostępnych ochraniaczy na rynku jest już fabrycznie zszyta. Tak zszyte ochraniacze mogą nie zmieścić się do pralki przez co konieczne będzie oddanie ich do pralni lub pranie ręczne.
Zalecamy ustawienie temperatury nie większej niż 40 stopni oraz ustawienie niskich obrotów (800). Nie zalecamy suszenia w suszarce bębnowej. Wysusz ochraniacz na płasko, po wyschnięciu możesz z powrotem zapleść go w ochraniacz do łóżeczka.
Jeśli jesteś na etapie przygotowywania wyprawki dla swojego dziecka, zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem „Jak przygotować dom na narodziny dziecka„.
Skompletuj wyprawkę dla swojego dziecka
Wybierz naturalne i certyfikowane materiały
Źródła:
https://dziecisawazne.pl/smierc-lozeczkowa-przyczyny-i-czynniki-ryzyka/
https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_38-65-73.pdf
https://mamaginekolog.pl/dziecko/zdrowie-dziecka/zmniejszyc-ryzyko-smierci-lozeczkowej/
dating sims free online japanese adult italian dating sites personals free single women dating